Izrada studije izvodljivosti s analizom troškova i koristi

Studija izvodljivosti (eng. Feasibility Study) je pisani dokument koji detaljno analizira predloženu investiciju i pomaže u procesu donošenja odluke o njegovoj izvedivosti i isplativosti. Pojednostavljeno Studija izvodljivosti „priča priču“ o projektu, pri čemu demonstrira razinu ekonomske opravdanosti i financijske isplativosti, tehničko-tehnološke izvedivosti, političko-strateške usklađenosti, socijalne prihvatljivosti, prihvatljivosti za okoliš i institucionalno/operativne izvedivosti. Najčešće se izrađuje za veće infrastrukturne projekte i za javni sektor.

Svrha izrade Studije izvodljivosti ovisi za koga, zašto i kada se izrađuje. Odgovori na navedena pitanja daju osnovno polazište za razradu dokumenta, tj. utječu na bazičnu argumentaciju, sadržaj i strukturu. Ukoliko se priprema za komercijalnu banku radi ishođenja kredita priprema se tijekom izrade zahtjeva za kredit i argumentira profitabilnost investicije u dugoročnom razdoblju. U kontekstu prijave na EU natječaje za bespovratna sredstva predstavlja jasnu argumentaciju koja ciljanoj publici dokazuje opravdanost investicije, njenu isplativost i izvedivost, no i potrebu za bespovratnim sredstvima. Ako se priprema interno za donositelje odluka unutar određene organizacije kako bi opravdali ili usmjerili daljnja ulaganja Studija im služi kao alat u pripremi, gdje se kroz dokument preispituju i argumentiraju slabosti, mogućnosti, opcije te ostali aspekti investicije.

Dodatno, razina razrađenosti Studije ovisi o stupnju zrelosti samog projekta koji se očituje u izrađenoj projektnoj dokumentaciji (logika projekta, arhitektonski projekti, troškovnici, itd.). Ako je projekt u svojoj ranoj fazi razvoja bez izrađene projektne dokumentacije preporuča se izrada Studije predizvodljivosti. Studija predizvodljivosti koristi prijavitelju/nositelju projekta u daljnjem planiranju/razvoju projekta, dok ponekad iskorištenost/namjena infrastrukture nije sasvim jasna odnosno još je u procesu preispitivanja.

S druge strane Analiza troškova i koristi (eng. Cost Benefit Analysis) jest alat za procjenu opravdanosti ulaganja iz perspektive nositelja projekta i društva u cjelini na temelju financijskih i ekonomskih pokazatelja tijekom referentnog razdoblja trajanja projekta. Uobičajeno se koristi za pripremu velikih investicijskih projekata prilikom apliciranja na EU natječaje kao dio Studije izvodljivosti. No, osim apliciranja na EU natječaje, može se izrađivati i za donositelje odluka unutar određene organizacije ili za komercijalni kredit. Odgovori zašto i za koga se pripremaju dokumenti Studije izvodljivosti i Analize troškova i koristi uvelike ovisi o argumentaciji i sadržaju istih. Dodatno, ponekad se pogrešno poistovjećuje Studija izvodljivosti s Analizom troškova i koristi, no bitno je napomenuti da Studija može koristiti i druge alate za dokazivanje financijske i ekonomske prihvatljivosti poput multikriterijske analize, elaborata ekonomske opravdanosti i slično.

Za razliku od uobičajenih ocjena profitabilnosti i isplativosti ulaganja koje pruža Investicijska studija ili Poslovni plan bazirajući se isključivo na financijske pokazatelje, u slučaju Analize troškova i koristi naglasak je stavljen na procjenu koristi projekta za društvo. Dakle, rezultati analize pokazuju jeli projekt opravdan sa stajališta društva i jeli mu potrebno sufinanciranje od strane Europske unije. No, također procjenjuje financijsku održivost projekta bez obzira na negativni financijski povrat investicije. 

Izrada Analize troškova i koristi zahtijeva specifična znanja ali i iskustvo jer je unatoč propisanoj metodologiji svaki projekt jedinstven i na taj način mu i treba pristupiti kako bi se procijenio na adekvatan način.

Za više informacija i/ili neobvezujuću ponudu javite se na info@liveconsulting.hr